Vyzkoušejte si jednoduchý trik hackerů


Jedním z cílů útočníků bývá oklamání uživatele takovým způsobem, aby na svém počítači sám spustil škodlivý program. Dnes už i většina běžných uživatelů ví, že otevírat soubory s příponou exe, které přijdou jako příloha v emailu nebo stažené z internetu, není příliš bezpečné. Proto se hackeři snaží tuto příponu (a tím i skutečný obsah souboru) zamaskovat.

Jednou z technik, kterou si můžete i sami vyzkoušet, je obrácení směru písma uprostřed názvu souboru. Výsledný název pak vypadá jako neškodný obrázek (např. s příponou jpg), ve skutečnosti se stále jmenuje xxxx.exe, jen váš počítač vám ho zobrazí s částí názvu obráceně.

Jak na to? Jste pro tuto chvíli hacker a svůj škodlivý program pojmenujete např. “foto_velorgpj.exe”.

Upozornění: Nemusí fungovat na některých iOs/Safari

Klikněte na tlačítko “Kopírovat u202e”

Kurzor umístěte mezi písmena “r” a “g” a stiskněte Ctrl+v.
Vyzkoušejte zde: 

Hotovo, máte svůj zamaskovaný program.

Většina nejpoužívanějších messengerů a emailových programů vás dnes již před takovým zamaskovaným souborem varuje, ale můžou se objevit i takové, které si změny směru písma “nevšimnou”. Proto si dejte pozor při otevírání i zdánlivě neškodných typů souborů.

Povedl se vám vymyslet nějaký zajímavý název souboru, který se dá takto “obrátit”? Dejte vědět 🙂


Na Linuxu nemusíte použít tlačítko pro kopírování:
Kurzor umístěte mezi písmena “r” a “g” a stiskněte kombinaci kláves levý Shift+Ctrl+u (objeví se podtržené “u”). Zadejte kód znaku pro změnu směru písma (už bez držení Shift+Ctrl+u): 202e a stiskněte mezerník.

Milan

Jmenuji se Milan Půlkrábek, pamatuji si počítače bez internetu, Internet bez Google a mobilní komunikaci bez šifrování. Mám za sebou více než dvacet let profesionální praxe v IT, přednáším a píšu články o IT bezpečnosti, kryptoměnách a nových technologiích. Od roku 2014 jsem součástí nezikové organizace Paralelní Polis v Praze.